środa, 27 lutego 2008

Błękit nieba

„By prawidłowo praktykować sztukę pokoju musisz:
Uspokoić swojego ducha i powrócić do źródeł…”
Morihei Ueshiba, „Sztuka pokoju”


Gdy dzień za dniem nakłada ci na barki coraz to nowe zmartwienia i obowiązki, z każdą kroplą bólu zaciskasz zęby i chowasz głowę w ramiona.
Gdy drzewo nie dostaje pożywienia i brak mu dostępu do słońca - umiera. Czy drzewo może poprosić o wodę? Czy może dostać się do promieni słonecznych? Jak myślisz?

Czy jesteś kimś innym w swojej naturze niż drzewo? Bez pożywienia umierasz bez radości więdniesz. Jednak nie jesteś drzewem. Ty możesz wyciągnąć rękę po pożywienie i odgonić ciemne chmury zasłaniające twoją radość. Wszystkie istoty są stworzone do szczęścia. Przychodzimy tu aby mieć wykorzystać daną nam szansę na lepszą przyszłość. Jednak  to jak będzie, zależy już od ciebie. To ty wybierasz sobie drogę życia. Nie jest to łatwe – gdyż to co dobre przychodzi z trudem i wymaga wysiłku. Ale czy dobre życie nie jest warte twojego czasu na pracę nad sobą?
Pamiętasz chwile, gdy będąc dzieckiem patrzyłeś na leniwie sunące chmury po błękitnym niebie. Czy masz to jeszcze w sobie? Czy możesz przywołać z pamięci uczucie jedności z niebem, na które patrzyłeś. Czy jeszcze pamiętasz spokój jaki miałeś w sercu?
Możesz wybierać obecny obraz twojego życia - pamiętaj o błękicie nieba.
Gdy dzień za dniem nakłada ci na barki coraz to nowe zmartwienia i obowiązki, z każdą kroplą bólu zaciskasz zęby i chowasz głowę w ramiona.
Gdy drzewo nie dostaje pożywienia i brak mu dostępu do słońca umiera. Czy drzewo może poprosić o wodę? Czy może dostać się do promieni słonecznych? Wydaje mi się, że nie. A jak ty myślisz?
Czy jesteś kimś innym w swojej naturze niż drzewo? Bez pożywienia umierasz bez radości więdniesz. Jednak nie jesteś drzewem. Ty możesz wyciągnąć rękę po pożywienie i odgonić ciemne chmury zasłaniające twoją radość. Wszystkie istoty są stworzone do szczęścia. Przychodzimy tu aby mieć szansę na lepszą przyszłość. Ale to jak będzie zależy od ciebie. To ty wybierasz sobie drogę życia. Oczywiście, że nie jest to łatwe, to co dobre przychodzi z trudem i wymaga wysiłku. Ale czy dobre życie nie jest warte twojego czasu na pracę nad sobą? Przypomnij sobie gdy będąc dzieckiem patrzyłeś na leniwie sunące chmury po błękitnym niebie. Czy możesz to siebie jeszcze przypomnieć? Czy możesz przywołać z pamięci uczucie jedności z niebem, na które patrzyłeś. Czy jeszcze pamiętasz spokój jaki miałeś w sercu? Możesz wybierać jak chcesz aby wyglądało twoje życie - pamiętaj o błękicie nieba.

0 komentarze:

Prześlij komentarz